Google Website Translator Gadget
marți, 29 august 2023
Alte postări
Petre Padina
·
Distribuit pentru: Public
Vasile Dumitriu
tsoneoSrpd0ti0
·
Rusia nu-și mai încape în piele
Înverșunarea cu care Putin luptă pentru noi teritorii, punând la bătaie zeci de miliarde de dolari și zeci de mii de vieți omenești, merită, cu siguranță, o cauză mai bună.
Ai zice că rușii, vai de ei săracii, nu mai au unde să încapă în țara lor...
Știați că, în fapt, Rusia deține cea mai mare suprafață din lume, peste 17.100.000 km² la o populație de cca 140.000.000 de locuitori, în timp ce, spațiul Uniunii Europene, de exemplu, are o suprafață de doar 4.233.000 km² la o populație de peste 513.000.000 de locuitori?
La aceștia adăugându-se încă 5.000.000 de refugiați din Ucraina în ultimele două luni.
Istoric vorbind, acest fapt "se datorează" multiplelor concesii de dragul păcii, pe care națiunile din Europa le-au făcut de-a lungul timpului Rusiei.
Și ca să nu ne lungim prea mult o să înșir: Finlanda, Tările Baltice, Polonia, România, ca țări care au pierdut teritorii din cauza expansionismului Rusiei din ultimii 200 de ani.
Dincolo de Europa: Turcia, Cecenia, Georgia, Azerbaidjan, Mongolia sau Japonia, au teritorii ocupate de ruși de-a lungul timpului.
Republicile Federației Ruse: Adîgheia, Altai, Bașkortostan, Buriatia, Daghestan, Ingușetia
Cabardino-Balcaria, Calmîchia, Karaciai-Cerkessia, Carelia, Komi, Mari El, Mordovia, Iacuția (Saha), Osetia de Nord, Tatarstan, Tuva, Udmurtia, Hacasia, Cecenia, Ciuvașia sau inventatele pseudo-republici nerecunoscute de comunitatea internațională: Transnistreană, Donetsk, Lugansk, Crimeea, sunt atâtea exemple ale agresivității și crimelor de război ale Rusiei de-a lungul istoriei.
Cei care continuați să cântați în strună și să legitimați agresiunea Rusiei, uitați-vă pe hartă!
Europa inghesuita la maxim și înțesată cu refugiați care fug din calea rachetelor și bombelor rusești: fie ei sirieni sau ucraineni.
Uitați-vă bine la disensiunile imperiului rus, de 4 ori mai mare ca suprafață decât UE, dar cu o populație de 4 ori mai mică...
Unde vreți băh să ne ducem de dragul păcii cu rusul căruia nu-i mai ajung teritoriile?
Nu, e timpul să luptăm pentru Europa, iar ucrainenii au înțeles bine asta. În fapt, dimensiunea Rusiei se bazează pe compromisurile altora și păcile strâmbe care s-au făcut în ultimele sute de ani.
Rusia trebuie falimentată, învinsă, pusă la punct!
Cu orice sacrificii și fără compromisuri!
Nu putem negocia cu teroriștii!
Altfel mujicii de la est vor continua crimele, iar sacrificiile de până acum vor fi fost în zadar.
sâmbătă, 26 august 2023
> SA MAI CREDEM???!!!
Profesor doctor Iamandescu: ”O taină ținută cu mari eforturi și multi bani departe de urechile și ochii prostimii”
Oficial Media 20/04/2023
Profesorul universitar doctor Ioan Bradu Iamandescu, unul dintre cei mai mari alergologi europeni, somitate a cercetării medicale, recent dispărut dintre noi, a publicat numeroase interviuri şi articole, printre care şi cel legat de secretul anticanceros şi lipsa sării din sânge. Acesta a fost deschizător de drumuri în psihosomatică, autor de cărți – mai ales cea legată de terapia prin muzică, traduse în multe limbi.
Bun prieten și colaborator al AMPress, a lăsat un ultim articol, excepțional prin simplitatea și forța argumentelor în chestiuni fundamentale, în care adună gânduri ale sale și ale unor prieteni medici din țară și străinătate cu care gândurile Profesorului au rimat. Rugămintea sa a fost să-l dăm mai departe, cititorilor, spre a face bine oamenilor, fiindcă fiecare are dreptul la bine. Îl republicăm, ascultându-i sfatul care acum vine de dincolo de timp. (AMPress)
Sarea din sânge!!! SECRETUL ANTICANCEROS – TAINĂ MEDICALĂ! O taină ținută cu mari eforturi și multi bani departe de urechile și ochii „prostimii”.
Lipsa sării din sânge!
Interesant, dar LOGIC. Aceeași problemă cu tensiunea arterială: înainte 130/80 era tensiune de aviator, acum este limita superioară a „normalului”. Să aibă aceeaşi justificare?
Vă dezvăluim azi o taină ținută cu mari eforturi şi multi bani departe de urechile şi ochii „prostimii”. Excesul de sare, zahăr şi grăsimi, dăunează grav sănătăţii! Ăsta da avertisment medical! Ce înseamnă exces nu ne explică însă nimeni!!! La prima citire, exces înseamnă prea mult, dar raportat la greutatea fiecăruia!!! Între copilul de 20 de kilograme şi adultul de 80 sau 120 de kilograme… e o marjă de eroare foarte mare, ca să pronunți exces, sau să recomanzi doar 2, 4 sau 6 g de sare pe zi.
Între omul de la munte… care bea apă puternic magnetizată şi aproape pură şi cel de la șes sau de la oraş care primesc apa cea mai infectă, cel de la munte va „dizolva” şi elimina mult mai repede chimicalele!
Nu uitați că nu suntem la fel, că nu avem aceeași grupă sanguină, că diferă şi RH-ul – purtătorul de oxigen din sânge! Unii au în sânge predominant Cuprul (RH negativ) alţii, cei mai mulţi, au Fierul (RH pozitiv)!
Nu uitaţi ceea ce mulţi vor să ascundă:- orice reacţie a apei cu sarea produce… căldură!
Iar sarea formează pricipalul electrolit care, scos din sânge, reduce de… 11.000 de ori viteza transferului informaţional către creier!!! Mai simplu spus, lipsa sării din sânge… prosteşte!!! Intuiţia îmi spune că ăsta este scopul lor real: să devenim legume! La muncă şi înapoi acasă, la televizor unde ni se repetă zilnic astea: excesul de sare, zahăr şi grăsimi dăunează grav sănătăţii!
Dar excesul de alcool, tutun şi medicamente? De ce nu se fac campanii la TV cu acest subiect? De ce nu se fac campanii contra drogurilor ???
Nu este vorba de boală şi moarte, mai ales în rândul tinerilor? Ba da! Dar este vorba şi de bani, de mulţi bani, atât de mulţi încât viaţa copiilor şi a tinerilor…nu mai contează!!! Este vorba de profituri imense, accize şi taxe! Şi, în fond, este bine să ai multe „legume” în sistem! Pentru că legumele îşi plătesc taxele la zi! Amintiţi-vă! Ce face medicul prima dată când ajungi în spital? Îti schimbă regimul alimentar: fără sare!!!! Adică taie legăturile informaţionale cu creierul, ca să poată trimite medicamentele peste tot în corp.
Amorţeşte creierul pentru că altfel, acesta ar reacţiona imediat la chimicalele administrate! Ar declanşa alergii!
Dar zahărul? Zahărul e purtator de un cu totul alt tip de informaţii ! Nu vorbi de „clasicul” zahăr alb, tos, chimizat la maxim! Vorbim de zahărul natural din fructe, sintetizat de natura cu ajutorul apei! Vorbim de zaharurile multiple din mierea de albine, naturală!
Vitalitatea dvs. şi a copiilor dvs., atenţia, concentrarea, vin din zaharurile naturale! Şi evoluţia dvs.
Genetica! Grăsimile ?! Să vedem ce spun studiile! Colesterolul ajută la formarea membranelor celulare; la sinteza hormonilor în glandele suprarenale şi în ovar!!! Colesterolul este indispensabil digestiei lipidelor, în urma transformării de către ficat în acid biliar. Nivelurile joase ale colesterolului, induse cu ajutorul medicamentelor, duc la apariţia depresiei, comportamentului violent, sinucidere, creşterea riscului de infarct miocardic şi mai ales o slabă funcționare a sistemului imunitar.
În trecut, cineva cu un regim alimentar ce conţinea 300 mg de colesterol pe zi, cu un nivel HDL (colesterol bun) de 35 mg pe decilitru de sânge, era considerat normal. Asta până când, cei de la OMS, au hotărât să schimbe normele! Să le coboare la 200! Imediat, au apărut 36 de milioane de „bolnavi”şi 4,3 de miliarde de dolari pe an, câștig, dintr-un foc!
Între vrăjeala ştiinţifică a unora şi intuiţia lui strămoşească, ciobanul român a ales intuiţia!… tot cu slanina, pită, ceapă şi palincă trăieşte! Nu face exces şi trăiește mult şi bine… cum aţi vrea să-şi crească altfel oile, să lupte cu frigul, cu ploile, cu lupii? Şi toate astea pâna pe la 60-70 de ani… cu un cojoc miţos de 40 de kilograme pe umeri şi bâta în mână?
APA.
Ce face apa daca e bauta inainte de a manca si imediat dupa masa!
Un articol foarte bun. Nu doar despre apa calda dupa mancare, dar si despre atacul de cord. Chinezii si japonezii beau ceai fierbinte in timpul mesei, nu apa rece. Poate e timpul sa adoptam ”obiceiul lor” la masa. Pentru cei carora le place sa bea apa rece, acest articol li se adreseaza direct. Este frumos sa bei un pahar cu apa rece dupa masa, dar apa rece solidifica hrana uleioasa pe care tocmai ai inghitit-o. Va incetini digestia. Cand aceasta reactioneaza cu acidul, se va rupe si va fi absorbita de intestine mai repede decat mancarea solida. Trece in intestine si foarte rapid se transforma in grasime si duce la cancer. Este cel mai bine sa se bea supa fierbinte sau apa calda dupa mancare.
Simptome comune de atac de cord. Un punct serios referitor la atacul de cord. Ar trebui sa stiti ca nu fiecare simptom de atac de cord este ”durerea bratului stang”. Atentie la dureri intense ”in zona falcilor”. S-ar putea sa nu aveti niciodata prima durere in piept in timpul atacului de cord. ”Nausea” (ameteala) si ”transpiratia intensa” sunt tot simptome comune. 60% din cei care au atac de cord in timpul somnului nu se trezesc.
Durerea la falci te poate trezi din somnul adanc. Sa fim atenti. Cu cat stim mai mult, cu atat avem mai multe sanse de supravietuire, mai nota marele profesor in studiul sau, potrivit AMPress.
Sursa: ampress.ro
fotocredit: doctorulzilei.ro
Oficial Media
Oficial Media
miercuri, 23 august 2023
Alte postări
Petre Padina
4m ·
Distribuit pentru: Public
Negrea Cristian
mlt
·
A 543-a zi de război. Ofensiva ucraineană continuă de două luni și jumătate pe cinci axe principale, dintre care trei în Zaporoje, una în Kherson și alta în Bakhmut. Între timp, încercarea de contraofensivă rusească în Luhansk, pe linia dintre Kremina și Svatove, cu scopul evident de a atrage forțe ucrainene de la sud, mai cu seamă de la Bakhmut, pentru a apăra flancul de nord, nu și-a atins obiectivul, ucrainenii nu au fost nevoiți să recurgă la aceste măsuri, ba dimpotrivă, au contraatacat cu forțele proprii din sector, semn că această contraofensivă rusă a fost foarte subțire, cu forțe puține și slab pregătite sau dotate, iar ucrainenii nu au căzut în cursă și nu au slăbit trupele în atac de la Bakhmut.
Ei știu că Bakhmut este la ora actuală un simbol pentru Putin, cum a fost timp de patru luni pentru Ucraina, în timpul ofensivei ruse de iarnă. Practic a fost singura victorie a rușilor în acea ofensivă de iarnă, iar Putin nu îți permite să o piardă în cursul ofensivei ucrainene de vară. Există o similitudine aici, cu încăpățânarea lui Hitler în 1942 pentru Stalingrad, deși orașul nu merita atâta efort și sacrificii, dar Hitler a mers pe faptul că se numea Stalingrad, orașul lui Stalin. O chestiune pur simbolică, dar cu reverberații în mintea liderilor și poporului, la fel ca și în cazul de față cu Bakhmut. Putin trebuie să îl apere, deoarece a fost singura sa victorie în cele patru luni de ofensivă de iarnă a rușilor. Iar ucrainenii știu asta, știu că rușii nu îl vor ceda, de aceea acționează inteligent aici, atrăgând forțele ruse în apărarea acestui oraș făcut una cu pământul, fără nicio importanță strategică, dar apărat cu încăpățânare de ruși pentru a nu-i anula lui Putin singura sa victorie din 2023. Spre deosebire de ruși în cadrul ofensivei lor de iarnă, care au atacat orașul implicându-se cu wagnerii în costisitoare lupte de stradă cu pierderi enorme, ucrainenii, poate sfătuiți de alții, au ales altă strategie. Trebuie subliniat că cele mai grele lupte din războiul modern sunt cele din mediul urban, au simțit-o rușii pe pielea lor în Groznâi, Cecenia, în 1996 și 1999-2001, dar și americanii în Fallujah în 2004 (vezi revista Tactica și Strategia nr 1). Mediul urban este cel mai dificil în războiul modern și nu numai, s-a văzut la Stalingrad sau la Budapesta în 1945.
Ori, ucrainenii nu par să muște momeala, nu intră în Bakhmut, ci atacă flancurile, urmărind să înconjoare și să izoleze orașul, pentru a prinde în cursă întregul dispozitiv defensiv rusesc din oraș. Odată ce vor reuși să taie liniile de aprovizionare și să domine orașul, vor toca cu artileria tot ce prind, singura soluție pentru trupele rusești de aici fiind capitularea. Ucrainenii nu vor risca să intre în oraș pentru a nu se expune luptelor de stradă care i-ar costa prea mult în oameni și material, fără rost, din moment ce pot rezolva situația altfel. O problemă spinoasă pentru ruși.
Zona Kherson. O altă problemă serioasă pentru ruși este intrândul din zona Kherson. Capul de pod ucrainean nu a putut fi anihilat, ucrainenii l-au consolidat și se mențin, dezvoltând avansul pe toate direcțiile, treptat, încet. Chestiunea esențială este faptul că rușii nu au cum să-și dea seama, până la acest moment, dacă este o diversiune sau pregătirea pentru un atac decisiv, așa că nu știu dacă trebuie să aloce forțe suplimentare aici sau pot menține trupele existente, în cazul în care este doar un atac diversionist, al cărui scop evident este atragerea rezervelor de pe alte fronturi. Cum spunea Sun Tzu, forța principală poate deveni oricând forța secundară și invers. Dacă ucrainenii reușesc să dezvolte capul de pod și rușii nu reușesc să îl contracareze, ucrainenii pot imediat să arunce toate rezervele aici ca să rupă frontul și să-i facă pe ruși să se confrunte cu un front întors spre flancul lor stâng, un potențial dezastru pentru forțele armate rusești. Să ne amintim de anul trecut, cu ofensivele ucrainene din Kherson și Harkov.
Dar problema principală a rușilor rămâne Zaporoje, cu cele trei axe de atac. Dacă cea mai vestică, spre Vasylivka, este momentan mai puțin activă, pe celelalte două, situația este alta. Pe cea dinspre Orikiv a obținut în ultimele câteva zile câștiguri importante în zona Robotyne, acest oraș fiind aproape izolat și pe cale de a fi cucerit, de aici fiind 17 km până la Tokmak, pilonul de rezistență al ultimei linii defensive a rușilor. O străpungere aici ar duce la colapsul apărării rusești, dar nu neapărat la prăbușirea totală a armatei.
Dar cea mai importantă este străpungerea reușită mai la est, de pe axul dinspre Velika Novosilka, unde ucrainenii au pătruns și i-au decimat pe ruși la Urozhaine (o greșeală impardonabilă a comandanților ruși, care au retras trupele în plină zi printr-un sector care a devenit un kill zone în care rușii au fost masacrați de artileria ucraineană), astfel că ucrainenii au putut avansa până la ultima linie defensivă rusească. O realizare importantă, care ar putea avea un efect important pentru acțiunile viitoare.
În ce sens? Ucrainenii au pătruns pe această axă mai mult decât pe alte direcții, deși ocuparea inevitabilă în viitorul apropiat a Robotyne poate fi o premisă pentru o potențială străpungere spre Tokmak, repet, dacă cade Tokmak, cade tot sistemul defensiv rusesc, întreaga linie Surovkin. Dar de aici ucrainenii pot presa mai departe să străpungă defensiva rusă spre Mariupol, după direcția de atac, sau pot trimite o flangardă spre dreapta, pentru a ajuta axul de atac ajuns la Robotyne. Apărarea rusă dintre Robotyne și Tokmak ar fi prinsă de un atac pe front și unul pe flanc, la care nu ar avea cum să le facă față. Direcțiile de atac și modul în care sunt determinate axele de avans pot genera astfel de scenarii, dacă comandamentul ucrainean, care are mai multe informații din teren decât mine, decide astfel.
Pe de altă parte, și ucrainenii se confruntă cu probleme serioase referitor la apărarea rusă. Câmpurile minate, fortificațiile, dinții de dragon, artileria rusă preprogramată să tragă pe direcțiile de acces, elicopterele Ka-52 (am vorbit despre eficiența lor în ultimul meu roman apărut în 2013, acum 10 ani, Cnutul Maicii Rusia). Dar și ucrainenii învață din mers și aplică cele învățate. Pe lângă vehiculele de deminare, oricum insuficiente față de complexitatea terenului minat, ucrainenii au început să identifice minele folosindu-se de un fenomen natural. Pe timp de zi, din cauza căldurii, minele, conținând componente metalice, se încălzesc mai mult decât terenul, iar noaptea, emană căldură, astfel că pot fi identificate și localizate cu dispozitive termice, de detectare a căldurii. Elicopterele Ka-52 decolate de la Berdiansk (mă aștept în curând la câteva Himars sau Storm Shadow asupra Berdianskului) pot trage rachete de la 5 km distanță, nu se pot apropia mai mult de teama sistemelor de rachete Manpads ucrainene, cum ar fi FIM-92 Stinger, astfel că acuratețea loviturilor are de suferit. Chestiunea artileriei ruse vedem că este abordată de către ucraineni care se concentrează pe tiruri de antibaterie, vizând mai mult artileria rusă în deficitul protecției trupelor proprii. Cu toate acestea, în ciuda pierderilor în artilerie, rușii încă au suficiente resurse, ca dovadă că artileria lor, chiar dacă a scăzut în intensitate, încă este o problemă pentru ucraineni.
Ideea pe care mulți analiști militari occidentali au marșat este deprecierea accelerată a trupelor rusești în urma contraofensivei ucrainene, fapt care nu s-a întâmplat. Mulți preconizau o revoltă, un refuz de a lupta, o părăsire în masă a frontului de către trupele ruse, nici asta nu s-a întâmplat. Dar nu înseamnă că nu se va întâmpla. Cedarea și revolta trupelor de pe front nu este graduală, nu există semne că se va întâmpla la un anumit moment, dar pur și simplu se întâmplă, de cele mai multe ori brusc, instantaneu, fără ca să existe semne că s-ar putea petrece așa ceva. Un eveniment considerat inițial fără importanță poate declanșa un tsunami, un dezastru, în urma căruia soldații de pe fronturi întinse să refuze să mai lupte. S-a întâmplat în 1917 pe frontul francez, dar mai ales, tot în 1917, pe frontul de est, când rușii au cedat și au refuzat să mai lupte. A fost revoluția lui Kerenski din martie 1917, apoi lovitura de stat bolșevică a lui Lenin din octombrie 1917. Cert este că soldații ruși au refuzat să lupte. Nu știm cum ar fi o astfel de revoluție în 2023, dacă va fi, dacă soldații ruși și populația din interior vor proceda în același mod.
De partea cealaltă, ucrainenii, în ofensiva lor, vor trebui să accelereze, dacă vor să obțină măcar obiectivele minimale. În ideea că mai au la dispoziție circa o lună și jumătate până ce condițiile meteorologice se vor întoarce împotriva lor, respectiv apariția rasputiței, ploile de toamnă și de primăvară care transformă teritoriul Ucrainei într-o mlaștină, singurele căi de acces fiind drumurile asfaltate sau pietruite. În 2022, când rușii erau în atac, rasputița a jucat de partea ucrainenilor, aceștia profitând de faptul că coloanele rusești avansau doar pe drumurile asfaltate, cunoscute, devenind vulnerabile la atacurile ucrainene de pe flancuri și cu dronele Bayraktar.
Dar situația s-a schimbat radical, la ora actuală inițiativa a trecut la ucraineni, rușii au pierdut-o acum un an, de la declanșarea ofensivei ucrainene în regiunea Kherson, la 30 august 2022, urmată de ofensiva de la sud de Harkov, declanșată la 6 septembrie 2022. Acum ucrainenii au inițiativa, dar trebuie să se grăbească cu ofensiva pentru a străpunge defensiva rusă și să obțină un câștig important care să îi facă pe occidentali să îi susțină în continuare.
În ultimele zile sunt semne că lucrurile decurg în sens pozitiv, mai ales prin străpungerea de la Urozhaine, unde sunt informații că ar fi fost angajată și Brigada 4 Blindată ucraineană. Este prima relatare despre angajarea unei brigăzi blindate ucrainene de când a început ofensiva, din 4 iunie 2023. Ori, acest lucru înseamnă că ucrainenii încep să accelereze ritmul ofensivei, sunt sigur că vom vedea mai departe, mai ales că și ei sunt conștienți că timpul începe să îi preseze. Dar mai sunt gata de luptă încă patru brigăzi blindate ucrainene, care încă nu au fost angajate în luptă. Sunt sigur că în curând le vom vedea și pe acestea. Iar unde va fi introdusă în luptă Brigada 3 Blindată ucraineană, cea mai modernă, dotată exclusiv cu armament occidental, acolo va fi punctul de rupere, punctul decisiv în acest război.
Mă repet, dacă vreți să învățați despre războiul modern, citiți cărțile mele, în care am prevăzut multe din ce se întâmplă astăzi pe câmpul de luptă. Pot fi procurate de aici:
Când armele vorbesc: https://marist.ro/.../cand_armele_vorbesc-autor-cristian.../
Sânge pe Nistru: https://marist.ro/.../sange-pe-nistru-autor-cristian-negrea/
Cnutul Maicii Rusia: https://marist.ro/.../cnutul-maicii-rusia-autor-cristian.../
Ca bonus, cele mai tari memorii de război scrise vreodată, după părerea mea: https://marist.ro/shop/cavalerii-apocalipsei/
duminică, 20 august 2023
Toros Dinu
seSnordpto6lh4m4l34h7
h
a6ihh451h9ht0gh89m0282fgc
2
5g364fm183hf
·
Umbla vorba prin sat ca o noua "operatiune speciala" ruseasca tocmai s-a sfarsit lamentabil . Roscosmos, agentia spatiala nationala ruseasca tocmai a anuntat ca nava spatiala Luna-25 s-a prabusit cu mare fast pe suprafata intunecata a Lunii tocmai cand se pregatea sa intre p o orbita de aselenizare deoarece a intampinat " o situatie anormala" Nu se precizeaza in comunicat care este situatia anormala cu care s-a confruntat nava spatiala dar pe surse si pe la colturi se zvoneste ca din cauza cantitatii enorme de votca ingerata de catre coordonatorii operatiunii speciale lunare acestora li s-a parut ca in perimetru desemnat pentru aselenizare se afla arborat pe un catarg steagul ucrainian si portretul lui Zelenski. Traiasca votca ! Ca tare ne-a placut ! 😃
joi, 17 august 2023
sâmbătă, 12 august 2023
FINANCIAR
Rubla rusească, în picaj accelerat
3 luni în urmăde Liviu Anghel18 Vizualizări:
Prima pagină » Rubla rusească, în picaj accelerat
Rubla rusească a scăzut din nou în raport cu dolarul și euro, mulţi experţi încercând să explice cauza acestei deprecieri a monedei ruse. De la începutul anului, rubla a pierdut 16% din valoare faţă de dolar și 13% în raport cu euro. Săptămâna trecută, s-au plătit aproximativ 83 de ruble pentru un euro, și 91 de ruble per dolar.
Rubla devine astfel a treia monedă globală cu cele mai proaste performanțe din acest an, după lira egipteană și pesoul argentinian.
După ce trupele ruse au invadat Ucraina, rubla a scăzut imediat la 113 ruble pentru un dolar. Banca Centrală Rusă și Ministerul Finanțelor au pompat bani în piață, iar, în iulie, au reușit să readucă cursul de schimb la 50 de ruble pentru dolar.
De când Occidentul a impus un plafon pentru prețul petrolului rusesc, la finele anului trecut, moneda celui de-al doilea mare exportator de petrol din lume, după Arabia Saudită, s-a depreciat. Potrivit oficialilor ruși, citaţi de Deutsche Welle, actuala depreciere a rublei este cauzată de importurile tot mai mari și de ieșirile masive de capital străin.
În ianuarie, veniturile fiscale din Rusia au scăzut cu 35%, însă oficialii guvernamentali spun că, spre sfârșitul anului financiar actual, când marii exportatori schimbă valută în ruble pentru a-și plăti impozitele, situaţia se va schimba. Experţii cred că factorul decisiv în scăderea veniturilor fiscale a fost scăderea preţului țițeiului Ural, care s-a vândut cu 49 de dolari pe baril, în ianuarie.
Sursa citată scrie că bugetul Rusiei pentru anul în curs este construit pe un preț mediu anual al petrolului de 70 de dolari pe baril.
UE a impus un plafon maxim de cumpărare de 60 de dolari pe baril ţiţeiului rusesc, Kremlinul pierzând peste 170 de milioane de dolari pe zi, din această cauză.
Țițeiul Brent se tranzacționa la aproximativ 85 de dolari pe baril săptămâna trecută. Vladimir Putin a aprobat recent un acord care îi permite gigantului energetic britanic Shell să-și vândă participația la proiectul conductei de petrol Sakhalin-2 din Orientul Îndepărtat rus.
Acordul permite companiei Shell să transfere în străinătate 94 de miliarde de ruble (1,1 miliarde de euro) din vânzarea proiectului conductei de petrol, care va fi achiziţionată de Novatek, al doilea cel mai mare producător de gaze naturale din Rusia. Bloomberg Economics estimează că firmele străine care au părăsit Rusia anul trecut au vândut active în valoare de până în 20 de miliarde de dolari.
A scăzut mult şi volumul lichidităţilor tranzacțiilor în dolari: de la peste trei miliarde de dolari pe zi, înainte de război, la aproximativ un miliard de dolari pe zi, acum. În plus, costurile importului de înalte tehnologii occidentale prin țări terțe precum Turcia, Kazahstan, China și Serbia sunt, de asemenea, în creștere.
Potrivit altor profesionişti din domeniu, deprecierea rublei reprezintă şi un semn al daunelor pe termen lung pe care războiul purtat cu costuri imense le aduce economiei ruse. Îndepărtarea de Occident, conduce la o dependență în creştere faţă de China, care folosește Rusia ca pe o nouă colonie de materii prime.
China impune Rusiei prețuri mai mici ale materiilor prime pe care le vinde, a declarat Albrecht Rotacher, fost funcţionar în cadrul Comisiei Europene, pentru Deutsche Welle.
În ianuarie, Rusia a început să-și vândă rezervele de yuani chinezeşti pentru a acoperi deficitul bugetar cauzat de scăderea veniturilor din petrol și gaze și de cheltuielile de război. În 2022, Rusia a înregistrat un deficit bugetar de 3,3 trilioane de ruble, aproximativ 2,3% din PIB.
Există o reorientare către yuan, care reprezintă deja peste 30% din tranzacțiile de pe piața valutară locală. Înainte de invadarea Ucrainei, ponderea yuanului era mai mică de 1%.
Din păcate pentru ruşi, yuanul nu este o monedă complet convertibilă, nefiind la fel de lichidă precum dolarul și euro, așa că tranziția către yuan este lentă, spune Elina Rybakova de la un think tank local.
Există şi experţi care cred că guvernul rus preferă o slăbire treptată a rublei, deoarece aceasta ar crește veniturile bugetare fără a provoca o inflație mai mare. Devalorizarea monedei ruse ajută la creșterea valorii rublei, a veniturilor din petrol în buget, atenuând astfel creșterea deficitului, explică analistul financiar Tim Ash. Rusia speră că petrolul va atinge un preţ de 100 de dolari per baril, după ce OPEC+ a anunţat reducerea producţiei
joi, 10 august 2023
ESTE CAM FRUSTRANT SA VEZI CA APROAPE DUPA 20 DE ANI .....AM AVUT DREPTATE IN TOATE....!!!!
Se zice ca MApN ar fi intocmit un proiect ...pentru salarizarea militarilor si politistilor...
De ce se ocupa MApN de salarizarea politistilor???
C’asa-i la noi!
Ce zice acel proiect pe scurt:
- ar inlocui ceea ce in prezent este prevazut in An. VI/l.153/2017
- salarizarea asemanatoare salarizarii militarilor americani: dupa grad si functie
- dispar o multime din sporurile care se acorda in prezent
---- mare durere la unii sefi care nu-si vor mai putea “rasplati” pe cei fideli, si “pedepsi” pe cei neascultatori
- sporurile nu se mai calculeaza ca procent din SF
---- sporurile vor fi “sume fixe” ca procent din salariul minim pe economie
---- spre exemplu: sporul pentru SDSL va fi o “suma fixa” de la soldat la general cu patru stele
- dispar gradatiile
---- pentru vechimi peste 15 ani (care au SOSP) vor avea o indemnizatie de 10% - 15% - 20% din sal. min. pe econ. (deci sume egale de la general la soldat)
---- cei cu vechime in serviciu peste 25 ani vor avea o majorare cu 25% a SF dupa implinirea virstei de 50 de ani
---- cei cu vechime in serviciu peste 30 de ani ar primi, la trecerea in rezerva la virsta standard de pensionare, o indemnizatie de 12 SF.
- dispare solda de comanda
---- functiile pe grade sint diferentiate pentru functiile de comanda si cele de executie
O eventuala noua salarizare a celor in activitate nu are nici un efect asupra pensiilor aflate in plata!
Sa le uram succesuri celor care au intocmit acel proiect!
miercuri, 9 august 2023
Cutremur în Europa: Se prăbușește Italia / Investitorii s-au speriat, acţiunile băncilor se prăbuşesc după impunerea taxei de 40% pe profitul bancilor
Autor: Stefan Andrei
Publicat: 08/08/2023 17:50
Actualizat: 08/08/2023 22:51
Sursa foto: Prophecynews
Italia Euro
Italia a dat o lovitură surprinzătoare băncilor sale şi a provocat haos în tot sectorul bancar din Europa, după ce a decis luni seara că stabileşte o impozitare unică de 40% pe profiturile obţinute de bănci prin creşterea ratelor dobânzilor, după ce reproşase creditorilor că nu au recompensat depozitele, relatează Reuters.
Acţiunile băncilor europene s-au prăbuşit marţi, după ce Italia a instituit pentru 2023 taxa excepţională de 40% pentru bănci, într-o măsură surprinzătoare care riscă să reducă apetitul investitorilor pentru activele din zona euro.
Ratele oficiale ale dobânzilor, crescute considerabil, au generat profituri record pentru bănci, deoarece costul împrumuturilor a crescut, în timp ce creditorii s-au abţinut să recompenseze clienţii mai mult pentru depozite.
Ţări precum Spania şi Ungaria au impus deja taxe pe profit pentru acest sector, iar alte ţări ar putea să le urmeze exemplul.
Guvernul italian a spus că doreşte să folosească veniturile astfel obţinute pentru a-i ajuta pe cei care se luptă cu costul vieţii, cum ar fi deţinătorii de credite ipotecare.
O SURPRIZĂ CHIAR ŞI PENTRU UNII MEMBRI AI GUVERNULUI
Guvernul premierului italian Giorgia Meloni lansase ideea la începutul anului, dar a părut apoi că ar fi renunţat la acest plan. De atunci, însă, rezultatele slabe din primul semestru ale băncilor au readus problema în atenţie şi au determinat guvernul să acţioneze chiar înainte de vacanţa politică de vară.
O sursă guvernamentală a declarat că mişcarea a fost o surpriză chiar şi pentru unii miniştri la şedinţa de luni seară a cabinetului. O a doua sursă a precizat că guvernul a intenţionat "să pedepsească comportamentul incorect al băncilor".
Creditorii din Italia au transferat deponenţilor în medie doar 12% din creşterea ratelor, faţă de 22% în zona euro, a calculat Jefferies.
"Trebuie doar să ne uităm la profiturile băncilor din prima jumătate a anului pentru a realiza că nu este vorba doar de câteva milioane, ci de miliarde", a declarat vicepremierul Matteo Salvini într-o conferinţă de presă susţinută la Roma luni seara târziu. "Dacă (este adevărat că) povara care derivă din costul banilor s-a dublat pentru gospodării şi întreprinderi, ceea ce primesc titularii de conturi curente cu siguranţă nu s-a dublat", a spus Salvini.
PE CE SE BAZEAZĂ GUVERNUL ITALIAN
Italia va aplica taxa din 2023, iar băncile vor plăti sumele până la 30 iunie 2024. Măsura se aplică la marja netă de dobândă (NIM), o măsură a venitului provenit din diferenţa dintre ratele la credite şi cele la depozite. Italia va impozita 40% din NIM-ul obţinut în 2022 sau 2023 - în funcţie de care sumă este mai mare - vizând creşterea anuală peste pragurile stabilite la nu mai puţin de 5% pentru 2022 şi 10% pentru 2023. Conform proiectului iniţial, pragurile erau de 3% şi 6%.
La sfârşitul lunii trecute, Intesa a declarat că se aştepta să încaseze peste 13,5 miliarde de euro în acest an numai din NIM-ul său.
Toţi principalii creditori italieni au raportat rezultate mult mai bune decât se aşteptau pentru primele şase luni şi şi-au îmbunătăţit perspectivele de profit datorită ratelor mai mari.
Spre deosebire de omoloagele din alte câteva ţări europene, băncile italiene nu au perceput niciodată taxe pentru depozite atunci când ratele oficiale au scăzut sub zero. De când au crescut ratele, acestea au redus costurile conturilor curente, dar au refuzat să recompenseze numerarul deţinut în acestea, spunând că banii sunt pentru utilizarea zilnică şi nu pentru investiţii.
Pe baza unor estimări preliminare, analiştii Citi au calculat că taxa ar putea şterge aproape o cincime din veniturile nete ale băncilor italiene în 2023, iar Bank of America a estimat încasări de 2-3 miliarde de euro pentru guvern.
Surse au declarat că Trezoreria italiană se aşteaptă să încaseze până în 3 miliarde de euro din această măsură. Această sumă ar fi similară celor 2,8 miliarde de euro strânse în mod similar dintr-o impozitare neaşteptată impusă anul acesta pentru companiile energetice.
Băncile italiene crescuseră cu 50% în ultimul an, depăşind o creştere de 20% a sectorului european.
CONSECINŢE
Ca urmare a deciziei luate luni seara de guvernul de la Roma, indicele acţiunilor bancare din Italia se prăbuşise marţi, până la ora 12.12 GMT (15.12, ora României), cu 7,7%, liderul sectorului, banca Intesa Sanpaolo, scăzând cu 8,4%, iar rivalul UniCredit cu 7%.
Taxa unică pe profiturile pe care băncile italiene le obţin din creşterea ratelor dobânzilor a provocat frisoane în întregul sector bancar. Băncile italiene au tras în jos şi indicele european (.SX7E) cu 3,3%, în condiţiile în care a cântărit şi retrogradarea de către Moody's a unor bănci americane. Indicatorul era pe cale să înregistreze cea mai mare scădere zilnică de la turbulenţele din sectorul bancar din martie, când Credit Suisse s-a prăbuşit, scrie Reuters.
"Aceste intervenţii guvernamentale din Europa nu contribuie la asigurarea stabilităţii necesare pentru a reduce prima de risc ataşată zonei euro. Nu este doar un lucru italian, Spania a făcut acelaşi lucru anul trecut", a declarat Gilles Guibout, şeful strategiilor de acţiuni la Axa Investment Managers din Paris.
Repercusiunile au atins şi alte bănci din blocul monetar, inclusiv Deutsche Bank şi Commerzbank din Germania, BNP Paribas şi Credit Agricole din Franţa, alături de creditori spanioli precum Santander. Toate acţiunile acestora au scăzut cu peste 4%.
Euro a scăzut cu 0,5% marţi, în timp ce piaţa instrumentelor derivate a arătat că un indicator al riscului de credit în sistemul bancar din zona euro a înregistrat cea mai mare creştere într-o singură zi de la jumătatea lunii iulie.
Vestea că agenţia de rating Moody's a retrogradat luni ratingurile de credit a 10 bănci americane cu o treaptă a fost, de asemenea, considerată negativă pentru sector.
"Este vorba de taxa pe câştiguri neaşteptate, fără nicio umbră de îndoială, ştirile din SUA nu fac decât să adauge sare pe rană şi, evident, nu ajută", a declarat Stephane Ekolo, strateg de acţiuni la Tradition.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)